Mis suurendavad aiahooldusele kuluvat aega?

Foto Pinterestist

Aia planeerimisel peab arvestama aia hooldusele kuluvat aega. Loomulikult on kõigil aiaomanikel erinevad aja kasutamised võimalused  ja tahe aiahooldusele pühenduda. Kõik sõltub teie eluviisist ja elukorraldusest. Kes teeb ise või ostab vastavat teenust.

Kui teie aeg ja võimalused on piiratud, püüdke arvestada järgmiste detailidega

  • Istutusalade rajamisel mõelge pinna katmisele erinevate multšidega. Kasutada võib erineva fraktsiooni ja värvusega puukoort või killustiku, dekoratiivseid kive või klaasi jne. Variante on päris palju. Multš hoiab pinna niiskena, mis vähendab läbikuivamist ja hõlbustab hooldust. Samas vähendab umbrohu tekkimist. Multš võib olla iseseisev dekoratiivsuse element või algne abiline umbrohuga võitlemisel, kuni planeeritud taimestus paari aasta pärast katab kogu pinna ja takistab juba ise umbrohu levikut.

Istutusalade ääred

  • Istutusalade ääred rajage nii, et neid saaks hooldada muruniidukiga, mitte ei pea käsitsi veel muru käima nende servadest lõikamas. Sama kehtib ka hoonete seinaäärte, kõnnitee servade, terrasside ja muude rajatiste ümbert niitmisel. Lisatud kiviserv või mõni muu lahendus, võimaldab niidukirattal sellel joosta ja jääb korrektne niidetud muru äär. Jälgige, et niitmisel ei viskaks masin niidetud muru kõnnitee või istutusala poole.
  • Vältige kõiksugu püsikute (lillede, puude-põõsaste) kasvatamist pottides, sest neid pead pidevalt ja oskuslikult väetama ning kastma. Vastasel juhul muutuvad nad inetuks, kiratsevad, haigestuvad ja on muidu näotud, ega paku üldsegi silmailu. Tavaliselt asuvad potitaimed ka kõige silmapaistvamates kohtades. Kaubanduses pakutakse mõningaid abivahendeid nende probleemide leevendamiseks: pikatoimelised väetised, niiskusesäilitajad, geelid mulda segamiseks jne.

Väldi külmaõrnade taimede kasutamist

  • Mida pead talveks katma või lausa mullast välja kaevama. Lisaks nõuavad veel vastavat hoiukohta talveks ja kindlaid hoiutingimusi, näiteks daaliad (jorjenid). Katmist vajavad roosid, kaeralilled, gladioolid. Kevadpäikese eest vajavad kaitset Kanada kuusk ‘Conica’, igihaljad rododendronid jt.

  • Parem vältige püsikuid, mis on invasiivsed, ehk levivad võsundite, risoomide ja/või seemnete isekülviga. Neid taimi on päris palju. Invasiivsete taimede ohjamisel võib abi olla piirete lisamisega maapinda.
  • Samuti on üpris tüütud püsikuid, mille seemneid väikesed abilised sipelgad, linnud,  oravad ja hiired võivad kasvukohast kaugele eemale kanda. Taimed tärkavad täiesti ebasobivates kohtades. Näiteks sarapuu, lõokannus, metspipar jne.
  • Väldi puid ja põõsaid, mis annavad juurevõsu. Näiteks harilik sumahh ehk äädikapuu, astelpaju, lumimari, pihlenelas, harilik sirel jne.
  • Ära planeeri liiga palju pöetavaid puid ja põõsaid, sest nende korrektse vormi hoidmine on samuti töömahukas. Kuid on samas väga efektsed.
  • Ära liialda kiviktaimla rajamisega, sest sellise istutusala hooldusvajadus on väga suur, kuigi piltidel tundub see imeline.
  • Väga töömahukas on ka aiaveekogu, mis iseseisvalt ja ilma hoolduseta ei püsi kuigi kaua selgeveelisena. Taimestus metsistub ilma lõikamata, teadliku väetamise ja ümberistutamiseta. Vesi on aias siiski väga oluline element. Vali õige veesilma lahendus ja vali hoolikalt taimi. Eelista neid, mis ei metsistu, ei ole invasiivsed ja aitavad vett puhtana hoida. Abiks on ka istutuspotid.

Arvesta taimede lõplike kasvusuurustega

  • Aiaplaani luues, arvesta taimede lõplike kasvusuurustega. Ostes puukoolist armsa väikese okaspuu, avastad umbes 10 aasta pärast, et “nunnu” on omandanud 5 korda suuremad mõõdud kui ostes ja hakkab kujutama probleemi sinu planeeritud istutuskohas. Veel kiirem muutus toimub põõsaste või suurte püsililledega. Loomulikult võib ümber istutada. Kuid paljud ei kannata enam ümberistutamist, jäävad pikalt põdema või on taim liiga suur. Kõik taimed kasvavad jõudsalt ja lopsakaks, mis kasvavad suurepärastes oludes, kus on päikeseline, parajalt niiske ja viljakas muld.
  • Ka sibullilled vajavad vähemalt 2-3 aasta järel väljakaevamist ja uuesti istutamist. Kuid ilma kevadiste sibulilledeta on aed mõeldamatu, seega planeeri neid parajas koguses.

Foto: Pinterestist

Ostukorv
Scroll to Top