Soovid unistuste aeda, aga palun!
Mis selles aia rajamises siis niiväga keerulist ikka on? Labidas maasse ja põõsas sisse, kõlab lihtsalt. Kõige keerulisem ongi eelnev. Kõik see, mis tuleb ära teha veel enne labida maasse surumist. Rajamine ise on tõesti kõige lihtsam ja meeldivam osa, seda on ka elu näidanud.
Lõpptulemusena hästi funktsioneeriva ja meeldiva kujundusega aia saamiseks ei piisa vaid haljastusprojekti tellimisest. Hea haljastusplaan valmib vaid majaelanike või maastikukujundajaga tihedas ja usaldavas koostöös.
Aiakujundaja võib päris tüütu olla nende pidevate küsimustega. Algus ongi kõige igavam ja aeganõudvam, kui tuleb pikalt mõelda, kõike kaaluda, otsuste üle arutleda, püüda vajadusi ette läbi mõelda, visualiseerida ning kõik veelkord läbi vaielda. Võid ka täitsa iseseisvalt kujundamisprotsessi ette võtta, ilma aiakujundajata!
Ilusa, mugava ja sinu pere vajadustega kooskõlas aialahenduse saad, kui julged oma soove, mõtteid ja unistusi välja öelda ning pere või aiakujundajaga neid arutada. Aeda hakkad kasutama ju ikkagi sina oma perega.
Kuigi võib eeldada, et ükski kujundaja ei tee liiga ühesuguseid kujundusi, siis tavaliselt, nagu ka inimestel on eelistused, on ka kujundajatel oma käekiri, lemmik materjalid ja tööprotsess. Tutvu alati kujundaja varasemate töödega.
Samuti tasub ringi vaadata teistes kaunites aedades. Eestis on neid väga palju! Küsi aia rajamise ja kujunduse looja kohta infot. Paljud aiad on loodud elanike enda hoole ja armastusega või ise rajatud tellitud haljastusplaani järgi.
Millest alustada aia rajamisel?
Iga aed esitab oma väljakutsed erinevate vajaduste ja tingimustega, oma inimeste ja võimalustega, seetõttu on iga kujundamise protsess ka omanäoline. Valmis plaani ja aiani jõuavad ikkagi kõik, kuigi läbivad väga erineva teekonna.
Kõigepealt hakkad kirjanikuks
Nüüd tulebki see kõige igavam ja tüütum osa – tuleb hakata unistama ja veel keerulisem on seejuures paljudele kindlasti see, et need tuleb ka paberile kirja panna.
- Võtke omale perega aega, et unistada ja mõelda! Pange unistused ja mõtted koos paberile. Arutage läbi kõigi aias viibima hakkavate inimeste soovid, vajadused ja ootused aiale, mida nad sooviks seal ette võtta.
- Soovitav on kõik pähe tulevad mõtted, ka kõige utoopilisemad, kohe kirja panna. Lihtsam on paberilt maha kriipsutada, hoopis keerulisem on pärast neid meelde tuletada või püüda tagantjärgi mõnda lennukat mõtet. Unistada peab ka julgema!
- Ärge looge omale raame, ärge laske ennast segada unistuste kirjapanemisel meie ilmastikust, krundi mullastikust või valgusoludest, rahakoti ja võimaluste suurusest. Lihtsalt pange kõik järjest kirja, nagu mõte jookseb. Võite ka joonistada.
- Ärge unustage ka oma lemmikuid ja nende vajadusi.
Tehke vahekokkuvõte
Pärast seda protsessi tuleb teha kokkuvõte ja valikud ideedest ja olulisematest mõtetest, soovidest, aia kasutusotstarbest, eesmärkidest, vajadustest. Nimekiri jäi kohe palju väiksemaks!
Alles siis hinda valikute elluviimise võimalusi ja rahalist võimekust. Palju annab asendada lihtsamate materjalidega, kui hästi leidlik olla!
Nüüd hakkad kunstnikuks
Kasuta olemasolevat krundi plaani või maa-ameti kaardirakendust.
Kui on olemas krundi plaan mõõtudega, siis laske seda suurendada ja välja printida.
Samas leiad maa-ameti kaardirakendusest ka oma krundi plaani, mis on ideede filtreerimise etapis abiks. Võid teha plaanist mitu koopiat.
Kasutage erinevate infokihtide joonistamiseks läbipaistvaid kilesid või pabereid, mis võimaldab kihte üksteise peale asetada või eemalda ja hoida niimoodi plaani puhta ja vähese infomüraga, aga samas tagab, et kõik oluline on plaanile kantud ja arvesse võetud.
Kandke kõik oluline plaanile
- kandke plaanile kõik olemasolevad teed – hea kanda eraldi kihile, sest võibolla on vaja rajada uusi teid uute rajatiste juurde (rajatav grillnurk, puhkenurk, kuur jm
- kandke plaanile olemasolevad hooned ja rajatised
- kande plaanile olemasolev taimestus (kõik üksikud puud ja taimed või istutusalad) – hea kanda need ka eraldi kihile
- veel on vaja hinnata, mis aeda alles jääb ja kanda plaanile
- kaaluge mida veel oleks vaja ehitada või rajada teie unistuste elluviimiseks – kandeke uuendused eraldi kihile
- Hea kui olete saanud aias jälgida, mis erinevatel aastaaegadel aias toimub. Kandeke ka need tähelepanekud plaanile. Valgusolud ja niiskustingimused võite kanda eraldi kihile:
- kus on päikeselised/varjulised alad – hommikul, lõunal, õhtupoole
- kuhu tekivad vihmaperioodidel niiskemad kohad, lombid
- kus muru kuivab
- kuhu sooviks privaatsust
- kuhu lükatakse talvel lumi
- kuhu tuleb prügikast
- kas teil on koer, kus on tema koht või ala ja tema jooksurajad. Kui jookseb piki aeda, siis ei tohiks hekki liiga aia lähedale planeerida, jätke talle sinna ruumi
- kas tuleb mänguplats
- kas tuleb pesukuivatamiseks eraldi koht
- kas majas on puuküte – kuhu tuleb puuriit. Kuidas puud aeda ja puuriida juurde saavad
- kas aias on valgustus olemas või tuleb see rajada, kuhu ja mida soovite valgustada
- kas tuleb veesilm või bassein
- kuhu tuleb puhkenurk või varjualune
- grillimisnurk
- jne. loetelu ei ole lõplik
Otsige ning koguge haljastuse ja aiakujunduse ideid
Kujundusideid saab väga erinevatest kohtadest:
- aiakujunduse raamatud, ajakirjad
- fotod aedadest
- Pinterest on suur ideepank nii halastusplaanide kui aiafotode osas – võite sisse vaadata ka Astu Aeda Pinteresti kontole, kuhu olme koondanud väga palju näiteid ja võimalusi
- loomulikult saab ideid ka Googlest ja Facebookist
- on olemas mitmeid aiakujunduse app’e ja veebiversioone, nii tasuta kui ka tasulisi. Kellel huvi, võib ju alati mõnda app’i või rakendust proovida. Nende leidmiseks kasuta Googles otsingusõna ‘3d garden design software free’ ja saad suure hulga tulemusi.
- võite kasutada ideede genereerimiseks tehisintellekti abi, mis õpib iga päevaga ja suudab aina paremaid pilte luua. Peate talle ütlema, mida te soovite saada, mitte kirjutama talle mis teil hetkel aias on. Iga kuuga tuleb turule üha uusi ja uusi piltide genereerimist AI lahendusi, aina paremate võimetega.
Toon näite! Andsin mõlemale rakendusele TalkAi ja ChatGPT Dall-E’le sama ülesande. AI areneb iga talle antud ülesandega ja poole aastaga võib palju enamaks võimeline olla.
Ülesanne: kujunda eesaed Eesti linnamaja juurde. Kasuta taimedena okaspuid, kõrrelisi, salevid, siilkübarat, lursslille. Loo maja ette vaba murupinda ja sissesõidutee’.
TalkAi pildigeneraator lõi ülesande peale sellise pildi.
Kui palusin TalkAi pildigeneraatoril kasutada seda sama kujundust ümber maja suuremas aias ja sain sellised tulemused.
Hoopis paremaks kujunes koostöö ChatGPT Dall-E'ga. Ülesande peale genereeris ta sellise pildi. Tema pildid on ikka veel nagu muinasjuturaamatust, aga ka need muutuvad üha realistlikumaks.
Siis palusin ChatGPT Dall-E'l kasutada seda kujundust ümber maja, suuremas aias ja sain sellised tulemused.
Niimoodi võid sa Dall-E’d kogu aeg edasi suunata ja uusi ülesandeid anda, ta ei väsi sinu käskudest ära :).
Võite leida ideedest ilusa taimestuse mustri, kuidas on kasutatud kordusi ja vorme. Teisest kujundusest meeldib näiteks terassi kujundus. Kolmandast istutusalade muster ja kujud. Saad tükikese siit ja tüki sealt. Printige pildid välja ja lõigake sobivad ideetükid kokku. Piltide tükeldamist ja kleepimist saab teha ka erinevates rakendustes ja programmides, mida te kasutate. Näiteks Canva (kujunduse rakendus), MS Wordis, Adobe Photoshop või veel paljudes teistes programmides. Niimoodi hakkabki teie aiaplaani kujundus ilmet võtma.
Peate olema jälle kriitiline ja hindama, kas kõik mis on näidistel kujutatud, ka teie aeda ja kasvutingimustega sobib. Kas see, mida piltidel näete, on ka praktiline ja kergesti hooldatav.
Kui ideid piisavalt, siis liigu järgmise etapi juurde, et vormistada haljastusplaan. Loe sellest lähemalt ‘Haljastusplaani valmimise tööprotsess‘.
Just talv on unistamiseks ja planeerimise portsessi läbiviimiseks hea aeg. See eeltöö võtab palju aega ja on väga oluline etapp, millest ei maksaks kergekäeliselt mööda minna. See aitab sul tulevikus palju aega ja raha säästa!
Julget unistamist!
Foto: Pinterestist ja tehisintelekti looming