Sisukord
1. november 2024 (täiendatud 24.12.2024)
Kui olete jõudnud valmis eelneva kõige raskema eeltööga, millest kirjutasime postituses “Millest alustada aia rajamisel?”, siis nüüd saab asuda haljastusplaani koostamise juurde.
Toome välja mõned pidepunktid, kuidas haljastusplaani valmimise tööprotsessiga edasi minna, kui otsustad seda ise teha.
1. Haljastusplaanil määrad ära aia kujundusstiil
Eelneva sammuna on aia põhiplaani infokihil määratud aiatsoonid, ehk kus milline aiaosa hakkab paiknema: eesaed, külgaed, tagaaed, majandushoov, puhkeala, mänguala, tarbeaed. Kõik alad ei pea aias olema, sõltub pere vajadustest ja soovidest.
Tsoonidest ja infokihtide koostamisest loe täpsemalt postitusest ‘Millest alustada aia rajamisel?’, kui sul pole infokihtidega aia põhiplaani veel koostatud. Enne haljastusplaani koostamist on väga oluline eelnevalt läbi mõelda põhiplaan ja selle infokihid.
Samuti on siis lihtsam määrata, kuhu luua istutusalad, mis sobivad kujundusstiili ja istutusala eesmärgiga. Kas istutusala peab olema tuule või vaatetõkkeks, eraldama aiaosasid, pakkuma värvide ja lõhnadega emotsiooni jne. Istutusala eesmärgist sõltub ka istutusala taimestuse kõrgus.
Haljastusplaani kujundusstiil tähendab, kas kasutad kaarte ja/või ringide teemat, ruutude ja ristkülikute teemat, diagonaalide või kombineeritud teemat. Kombineeritud teema sobib pea igasse aeda.
Näited haljastusplaani erinevatest kujundusstiilidest
1.1. Loo haljastusplaani visand
- Koosta 2-3 erinevas kujundusstiilis haljastusplaani kujunduse visandit (ehk eskiisi).
- Seejärel vaatle, mõtle, analüüsi ja küsi teiste arvamusi ning proovi ette kujutada, milline neist kujundusstiilidest sinu ja sinu unistuste aiaga kokku sobib. Oleme kogunud palju näiteid erinevatest kujundusstiilidest Astu Aeda Pintresti kontole.
- Vali valminud kujundusega visandite hulgast üks, mille põhjal koostad lõpliku haljastusplaani. Kui sul on paigas kogu aia kujunduskontseptsioon, kus on määratud istutusalade suurused ja paiknemine, saab aeda edasi rajada isegi üksikute istutusalade kaupa, et hajutada kulutusi aastate peale.
- Lisa pilte ja märkusi kujunduseskiiside või valmis kujundusplaani kõrvale, milline võiks välja näha puhkenurk, tarveaiastiilide näited, terrass, taimemustrid, lemmiktaimed jne.
Näited ideepiltide lisamisest kujundusplaani kõrvale
1.2. Kasvutingimused aias
Enne istutusalade taimestuse kujundamist on vaja kindlasti täpsustada, millised mullastiku tingimused, valgus- ja niiskusolud krundil või mingis istutusalas on. Milline on mullakihi paksus krundi erinevates osades või istutusalas jne? Loe rohkem kasvutingimuste ja nende määramiste kohta postitusest ‘Taimede kasvutingimused’.
1.3. Kujunda istutusalade mustrid
Alusta istutusalade kujundamisega suurel haljastusplaanil, et kogu aed oleks harmooniline ja istutusalad omavahel sobiva kujundusega. Arvesta krundi suurusega: mida suurem krunt, seda väiksemad ja vähem raskemini loetavad jäävad taimede mustrid ning ülisuure plaaniga on hiljem õues rajamist keeruline korraldada. Suure krundi puhul tee iga istutusala kohta eraldi plaan mõõtkavas M 1:50 või M 1:25, et rajamine oleks lihtsam.
- Mõõtkava M 1:50 puhul tähendab see, et 1 cm plaanil vastab 50 cm ehk 0,5 m maapinnal.
- Mõõtkava M 1:25 puhul tähendab see, et 1 cm plaanil vastab 25 cm ehk 0,25 m maapinnal.
Kui sa lood ise istutusalale kujunduse, siis joonista kõigepealt istutusaladele värvuste ja taimelaikudega kujundus (muster), ära lase ennast üldse taimedest see hetk segada. Pane paika lihtsalt meeldivad värvide kooslused ja mustrid.
Näited istutusala kujundamisest taimelaikudega
2. Leia sobivad taimed ja visualiseeri tulemus
Nüüd tuleb anda istutusalade taimestusele kõrgused. Visualiseeri, et sul tekiks parem ettekujutus istutusala kõrguste vahedest ja taimede vormidest.
Kui on eestpoolt vaadeldav peenar, kujunda kõrgemad taimed tahapoole. Kui on ümberringi vaadeldav istutusala, paiguta kõrgemad taimed istutusala keskele. Istutusala kõrguse loomisel, arvesta selle ala eesmärgiga. Kas istutusala peab looma vaatetõke või peab aiaosasid eraldama. Lähtuvalt sellest, planeeri kõrgemaid taimi.
Kui oled kujunduse kõrgused paika saanud, leia oma kujunduse värvusele ja kõrgusele vastavad taimed. Tee taimede jaoks haljastusplaani kiht. Võid luua eraldi kihid ka taimede kõrguste või õitsemise aegade järgi. Värvuse võivad anda õied, lehed, oksad, puu koor. Värvus võib aasta jooksul muutuda ja kujuneda selle istutusala aktsendiks või fooniks.
Lisa taimestuse kihile iga taime dekoratiivsuse aeg (millal õitseb, millal on leht dekoratiivne, kas ka sügisel ja talvel). Väga oluline on välja tuua taime lõplik kasvukõrgus ja laius. Eriti oluline on see puude puhul. Paljudel puukooli kodulehtedel on toodud puude kasvukõrgused näiteks 10 või 15 aasta pärast, aga tegelikult kasvab puu veel mitmeid, isegi kümme meetrit kõrgemaks.
Tee kohe omale eraldi taimede nimekiri kõrvale: taime nimetus, sordinimi, kõrgus ja laius, dekoratiivsuse aeg, kas dekoratiivne on õis, leht, oksad. Märkused kui vajab talvekatet, ei tohi väetada, vajab tuge, ei talu liigniiskust või kõrget põhjavett jpm. Sellest on abi hiljem, et üle vaadata ja välja vahetada taimed, mis kuhugi istutusalasse kasvutingimuste pärast ei sobi.
2.1. Vaata üle veel järgmised punktid
- Ära mingil juhul liialda erinevate taimede rohkusega, kasuta pigem kordusi ja mahtusid. Suurem taimelaik mõjub alati paremini ja rahulikumalt, kui tohutult palju erinevaid taimi üksikult. Sa ei tee ju kollektsiooniaeda.
- Kogutud kujunduste ideede pealt on samuti hea hinnata sobivaid taimede mahte ja kõrguse sobivust ning kasutada ära nendel kujutatud ja sulle meeldivaid mustreid ja kompositsioone.
- Vaata erinevate puukoolide lehtedelt sinu soovitud taimede kasvuomadusi ja mõõte ning lisa vastav kogus taimi sinna värvilaiku, mis sul istutusala plaanil kujutatud on.
- Püüa kujunduse loomisel arvestada taimede dekoratiivsuse ajaga, et istutusala oleks kevadest-sügiseni (isegi talvel) vaadeldav, tekitaks emotsioone ja looks meeldiva fooni teie igapäevasele elukeskkonnale.
- Taimestus ja aktsendid. Iga aiaosa peaks saama mingil ajahetkel tähelepanu, kui sinna planeeritud aktsenttaim pilku püüab. Teised taimed tema ümber planeeri aktsenttaimele rahuliku fooni loomiseks.
- Istutusala taimestuse tihedus planeeri nii, et paari aasta pärast täidaks nad istutusala pinna ja puukoore multši kasutades, ei oleks seda vaja enam lisada. Samuti ei lase suureks kasvanud taimed ja õige tihedus umbrohul taimede vahel võimust võtta. Loomulikult, kui multš ei ole taotluslikult omaette kujunduselement ja kasutad hõredamat taimestust, siis tuleb seda ikka paari aasta järel lisada.
- Kõige olulisem on loomulikult õigete ja kasvutingimustele vastavate taimede valik. Taimed peavad vastama mullastikule, valgusoludele, klimaatilistele tingimustele. Soovitavalt kasutada püsikuid, puid ja põõsaid, mis ei vaja erilist hoolt, saavad pinnasest piisavalt niiskust, ei vaja toestamist või talveks välja kaevamist.
- Võid luua ka pealtvaates istutusala plaanist vaateid/lõikeid, et loodud kujundust ja taimestuse kõrgusi ja sobivusi hinnata. Kas paika pandud taimed oma kõrguste ja värvustega annavad sulle rahuldava lõpptulemuse. Selleks on samuti mitu võimalust. Võid selle vaate/lõike ise joonistada või lasta see kellelgi joonistada. Võid kasutada kogutud kujundustelt taimede väljalõikeid. Võid salvestada Googlest taime foto ja lõikad taime kujundi sellelt arvutis lõikeriista kasutades välja. Kleebid kõik kujutised kokku näiteks Wordis, Canvas, Photoshopis või mõnes muus rakenduses, mida tavaliselt kasutad, et saaksid hea visuaalse ettekujutuse tulevasest istutusalast või vaatest. Võid kasutada erinevaid aiakujunduse rakendusi ja nende taimede galeriid. Ära ainult unusta kasutada vaadete visualiseerimisel taimede õigeid lõplikke kasvukõrgusi.
- Võid hoopis oma aias tehtud erinevate vaadete fotodel panna paika taimestuse kõrguse ja kujunduse, mis annab sulle parema ettekujutuse ja hiljem sinna taimed vastava kuju ja värvusega taimed peale otsida. Tee aias erinevatest vaadetest fotosid ja mitme erineva nurga alt. Püüa kujundus luua vajaliku vaate eestvaate fotole, nagu sa seisaksid selle istutusala ees.
- Kui ka see samm saab valmis ja jääd saavutatud tulemusega rahule, siis võib öelda, et kõige keerulisem on tehtud! See ei pea olema kunstiteos, vaid andma teile piisava ettekujutuse taimede kasvukujust, kõrgustest ja kompositsiooni omavahelisest sobivusest.
Näited istutusala taimestuse visualiseerimise võimalustest
2.2. Valmista istutusalade istutusskeemid
- Edasi valmistad istutusalade või kogu aia pealtvaate haljastusplaanist istutusskeemid.
- Soovitan koostada istutusskeemid istutusalade kohta taimeliikide või kõrguste kaupa, kui taimi on istutusalas palju, et mahamärkimisel eksimusi vältida. Astu Aeda toodete juures kasutame risküliku mahamärkimise meetodit. See ei ole ainus võimalus. Võib kasutada ka 1 x 1 m ruudustikku haljastusplaanil.
- Prindi istutusskeemid (soovikorral ka plaanid), et rajamisel oleks lihtsam näpuga järge ajada. Prinditud skeemile saad pärast ka käsitsi peale joonistada 1 x 1 m ruudustiku, arvestades muidugi istutuskeemi mõõtkava.
- Loe plaanilt kõik taimed kokku ja koosta taimede nimekiri (ehk ostunimekiri).
- Nimekirja järgi on hea valmistada taimesildid, mida on istutusskeemide mahamärkimisel hea taime asukoha tähistamiseks maasse torgata.
- Pane enda jaoks kirja või salvesta eraldi kasuta kasutatud taimede hooldusjuhised, et edaspidi oleks lihtne sul ühest kohast vaadata, millal mida tuleb aias teha ja saad aiatöid planeerida.
3. Mõelda tuleb ka aia hooldusele
Planeeri oma aed ja istutusalad nii, et nende hooldus ei neelaks kogu su vaba aega. Oluliselt vähendab hooldusele kuluvat aega ka õige istutusalade ja muude pindade kattematerjal. Õiged istutusalade äärismaterjalid võimaldavad muruhoolduse ära teha niidukiga või robotniidukil.
Hooldustöödena peaks kevadel aias piisama, kui kuivanud taimeosadest kääridega aiast üle käija, väetist visata ja valmis. Sibullilli ei pea iga aasta välja kaevama, ja nendeta ei ole mõeldav ka kevadine aed, neid lihtsalt peab olema!
Samuti võiks aias kasvada midagi maitsvat, mida suhu pista ja nautida. Ka selliseid põõsaid ja puid saab soovikorral sobitada istutusaladesse.
Päris ilma hoolduseta aeda pole võimalik luua, sest isegi sillutist on vaja mingi aeg pühkida või killustikku rehitseda. Kuid hästi läbimõeldud ja funktsioneeriv aed toimib nagu iseenesest ning sa lausa naudid neid vajalikke aiatöid.
Aias veedetud aeg muudab suved pikemaks, annab elujõudu ja täidab sind elamustega. Aed valmib tegelikult aastatega ja kasvab koos sinu perega!
Kui sa soovid abi aia põhiplaani koostamise või haljastusplaaniga, siis kirjuta meile!
Foto: Pinterest